لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

Soğuk-Lipoliz

لیزر لیپولیز درمان چاقی موضعی

لیزر لیپولیز این سیستم لیزر که در ۱۳ اکتبر ۲۰۰۶ در سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA) به تأیید رسیده است، لیزر لیپولیز روشی است که طی آن از یک فیبر نور لیزر به داخل بافتی جهت رفع چاقی استفاده می شود . در اثر تابش اشعه لیزر، چربی‌ها به صورت نیم مایع در می‌آید که می‌تواننند به‌راحتی توسط بدن جذب شوند یا از بدن خارج شوند. لیزر لیپولیز تحت بی‌حسی منطقه‌ای انجام می‌شود و یک جلسه‌ی آن به مدت ۱تا ۳ ساعت طول می‌کشد .

این روش منحصر به فرد از لیزر Diode یا N D YAG به‌صورت پالسی می‌باشد که به‌صورت داخل بافتی اعمال می‌شود. به‌واسطه‌ی استفاده از لیزر لیپولیز ،‌ برخلاف لیپو ساکشن معمولی پوست سفت شده و جمع می‌شود. این روش در چاقی‌های خفیف و متوسط کاملا کافی می‌باشد و دیگر نیازی به ساکشن نمی‌باشد ولی در چاقی‌ های شدیدتر درحالی‌که در لایه‌ی سطحی فقط از لیزر استفاده می‌شود، در لایه‌ی عمیقی علاوه بر لیزر نیاز به تخلیه‌ی چربی‌ها هم می‌باشد.

مرحله‌ی اصلی انجام لیزر لیپولیز :

ابتدا تحت شرایط استریل موضع مورد نظر کاملا بی‌حس می‌شود (بی‌حسی موضعی). سپس سوراخ‌های کوچک ۱تا ۲ میلی متری روی پوست ایجاد شده و فیبر نوری بسیار نازک وارد بافت‌های چربی زیر پوست و انرژی معینی از لیز به چربی‌ها تابانده می‌شود که باعث تخریب سلول‌های چربی می‌شود. در صورتی‌که چربی کمتر از ۵۰۰ میلی لیتر باشد نیاز به اقدام دیگری نمی‌باشد و چربی‌های تخریب شده توسط لنفاتیک بدن جذب می‌شود ولی در صورتی‌که چربی بیش از ۵۰۰ میلی لیتر چربی‌ های مایع توسط مکش خفیفی تخلیه می‌شود . این کار حدود دو ساعت طول می‌کشد و بعد از مدت کوتاهی فرد مرخص می‌شود . مناسب‌ترین نقاط بدن برای لیپولیزر عبارتند از بازوها،‌ غبغب، پشت،‌ پهلو، شکم، ران‌ها و… .

مزایای لیزر لیپولیز نسبت به ساکشن

لیزر لیپولیز بسیار ظریف و با دستکاری بسیار کمتر و درد و تورم کمتری نشبت به لیپوساکشن همراه است به‌ علت ظرافت کار با لیزر نتایج یابی بسیار ایده‌آل و آثار ناهمواری برخلاف لیپوساکشن‌ های معمولی وجود ندارد. تابش لیزر درزیر پوست باعث تحریک و ساخته شدن کلاژن و سفت شدن هم‌زمان پوست می‌شود. تاباندن لیزر در لایه‌ی سطحی باعث رفع سلولیت می‌شود. از نظر میزان و مقدار حذف چربی‌ها در افرادی که مناسب باشند هیچ فرقی با لیپو ساکشن ندارد. ولی نتایج کیفی و زیبایی بسیار بهتر است و عوارض آن ناچیز است. لیزر لیپولیز روش نوین رفع چربی موضعی است. این تکنولوژی در ایتالیا،‌ انگلستان، ژاپن،‌ برزیل، سوئد و طی چند سال اخیر در ایران به‌کار می‌رود.

آیا لیزر لیپولیز و ساکشن رقیب هم هستند ؟

در تجمعات موضعی کوچک بافت چربی که حجمی کمتر از gr 500 دارند،‌ می‌توان از لیزر لیپولیز یا لیپوساکشن استفاده کرد،‌ اما در حجم‌های بیشتر از gr 500 عملا باید لیپولیز یا در جلسات مکرر انجام شود یا همراه با ساکشن باشد. از مزایای دیگر لیپولیز به امواج الکتریکی یا اولتراسونیک یا لیزر افزایش کلاژن پوست و بهبودی جریان لنفاوی، جریان خون، کاهش ورم و بهبودی سلولیت است.

نتیجه‌ی نهایی چه موقع مشخص می‌شود ؟

تقریبا در همان روزها و هفته‌ی اول نتایج ابتدایی کاملا مشخص است و به‌وضوح ازحجم چربی موضع کاسته می‌شود. ولی نتیجه‌ی نهایی نیاز به ۳ تا ۱۲هفته زمان دارد.

روش عمل لیزر لیپولیز به چه صورت است؟

یکی از مهم ترین بخش ها در عمل لیپولیز، استفاده مناسب از حجم مایع تاموسنت (این مایع قبل از لیپولیز داخل چربی تزریق می شود) است و اینکه چه حجمی از مایع در هر ناحیه از بدن فرد وارد شود نیاز به تجربه و تخصص پزشک دارد تا نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد.

بعد از تزریق مایع تاموسنت، دومین نکته که در نتیجه مطلوب دخیل است، نوع دستگاه لیزر (کم‌توان و پرتوان) با طول موج مناسب است. بعد از آب کردن چربی‌ها و انجام لیپولیز، باید لیزر به مقدار کافی به پوست فرد تابیده شود. این عمل سلول‌های پوست بیمار را تحریک کرده و کلاژن بیشتری را ایجاد می کند تا پوست بیمار به مرور زمان به حالت اولیه بازگردد و از شلی پوست افراد جلوگیری می کند.

روش انجام لیزر لیپولیز چگونه است؟

پس از بی‌ حسی موضعی، سوراخ بسیار کوچکی در پوست ایجاد می شود و از طریق آن کانولا یا آسپیراتور به قطر یک تا دو میلیمتر زیر پوست وارد می شود. سپس کانولا به آرامی به عقب و جلو حرکت داده می شود تا تابش لیزر زیر سلول های چربی برخورد کند و سبب پاره شدن دیواره سلول های چربی و سپس آزاد شدن چربی مایع درون سلول شود که بعد از آن، این چربی مایع به راحتی توسط ساکشن با فشار کم خارج شده یا توسط بدن متابولیز شده و از بین برود.

اگر حجم چربی خارج شده از بدن بیمار بیش از حد باشد، چه پیامدی به دنبال دارد؟

اگر حجم چربی به میزان مناسب تخلیه نشود باعث فرورفتگی، شکل ناهموار، شل شدن و مختل کردن پوست آن ناحیه شده و فرد را به مخاطره می اندازد و خارج کردن ۱۵ تا ۲۰ کیلو چربی از بدن شخص خطرآفرین است.

دوره نقاهت لیزر لیپولیز چگونه است؟

درد پس از عمل کم بوده و با داروی مسکن مناسب کنترل می شود. مختصری ورم و کبودی در محل عادی است و پس از مدتی برطرف می شود. ۳ الی ۴ روز بعد از عمل، فرد قادر به انجام کارهای معمول روزمره است.

محل های مناسب جهت لیپولیز کدامند؟

منطقه ای از بدن که چربی به صورت موضعی رسوب کرده باشد، جهت لیپولیز مناسب است. از جمله: غبغب، سینه در آقایان، شکم، پهلو، خارج و داخل ران از نقاط مناسب جهت عمل لیپولیز است.

قبل و بعد از عمل لیپولیز باید چه نکاتی رعایت شود؟

قبل از انجام عمل لیپولیز، باید یک جلسه مشاوره برای بیمار گذاشته شود تا در مورد نحوه عمل، فواید و عوارض آن (عوارض عمل لیپولیز بسیار ناچیز است، اما بهتر است به فرد گفته شود) توضیحات لازم ذکر شود. همچنین بعد از عمل، فرد باید تحت نظر پزشک باشد و در جلسات تعیین شده مورد معاینه قرار گیرد، زیرا مراقبت های بعد از عمل لیپولیز قسمتی از عمل است که باعث بهتر شدن نتیجه نهایی می شود. همچنین نکاتی که بعد از عمل باید فرد به آن توجه کند، پوشیدن گن‌های مناسب است که از تجمع مایعات و شلی پوست جلوگیری می کند.

آیا لیزر لیپولیز همان لیپوساکشن است؟

لیزر لیپولیز و لیپوساکشن هر دو روش های بسیار مؤثر در از بین بردن چربی های ناخواسته هستند. یکی از بزرگ ترین دلایلی که جراحی پلاستیک در سالیان اخیر، محبوبیت زیادی پیدا کرده به خاطر لیپوساکشن بوده است. لیپوساکشن یک تکنیک جراحی مؤثر برای بهبود شکل و نمای ظاهری فرد است. اگرچه لیپوساکشن تجمعات چربی را در بدن فرد از بین می برد و باعث شکل گیری مجدد بدن می شود ولی به عنوان روش جراحی کاهش وزن محسوب نمی شود. لیپوساکشن را می توان در شکم، پهلوها، بازوها، پشت، باسن، ران، ساق پا، صورت و گردن به کار برد.

لیزر لیپولیز در مقایسه با لیپوساکشن معمولی یک روش کم تهاجمی است و دوره استراحت و غیبت از کار در لیزر لیپولیز در مقایسه با لیپوساکشن معمولی کوتاه تر است. علاوه بر آن نتایج درمانی استفاده از لیزر لیپولیز در نواحی از بدن که استفاده از لیپوساکشن، مرسوم نیست، بسیار عالی است. بسته به اهداف شما و وضعیت جسمانی تان، لیزر لیپولیز می تواند به عنوان یک جایگزین برای لیپوساکشن مورد استفاده قرار گیرد یا ممکن است پزشک معالج تان درمان ترکیبی با لیزر لیپولیز و لیپوساکشن معمولی را پیشنهاد کند.

در چه نواحی از بدن می توان لیزر لیپولیز را به کار برد؟

 • شکم
 • ساق پا
 • پهلوها
 • پشت
 • بازوها
 • صورت (غبغب – گونه)
 • ران ها
 • نواحی از گردن
 • باسن
 • بزرگی سینه در آقایان (ژنیکوماستی)
 • زانوها

همچنین از لیزر لیپولیز می توان برای جراحی مجدد و نیز همراه با سایر تکنیک های لیپوساکشن معمولی برای بهبود نتایج کلی و رضایت بیشتر بیماران استفاده کرد.

آیا بدنبال انجام لیزر لیپولیز، انجام لیپوساکشن لازم است؟

از آنجایی که در لیزر لیپولیز در هر جلسه درمان بیشتر از ۵۰۰ سی سی چربی برداشته نمی شود (تقریبا به اندازه قوطی نوشابه) در نقاطی از بدن مانند غبغب که مقدار چربی لیز شده کم است بعد از انجام لیزر لیپولیز نیازی به تخلیه چربی ذوب شده نیست ولی در نقاطی از بدن مانند شکم و پهلو (بسته به اندازه فرد و مقدار تجمع چربی) که مقدار چربی لیز شده توسط لیزر زیاد است (بیش از ۵۰۰ سی سی) لازم است چربی های لیز شده توسط ساکشن تخلیه شود.

طول مدت زمان انجام لیزرلیپولیز چقدر می باشد؟

بطور متوسط زمان لازم برای انجام لیزر لیپولیز ۵/۱ تا ۳ ساعت می باشد. البته بسته به وسعت محل یا محل هایی که قرار است تحت لیزر لیپولیز قرار گیرند و بزرگ یا کوچک بودن جثه فرد، این زمان ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

آیا بعد از لیزر لیپولیز نیازی به بستری شدن می باشد؟

لیزر لیپولیز بسته به وسعت آن ممکن است تحت بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد. در اکثریت موارد، فردی که تحت عمل لیزر لیپولیز قرار می گیرد، بعد از چند ساعت مرخص می شود ولی در مواردی که وسعت انجام لیزر لیپولیز زیاد بوده و به ویژه اگر تحت بیهوشی عمومی انجام شده باشد توصیه می شود که بیمار حداکثر به مدت ۲۴ ساعت بستری و تحت نظر باشد.

چه فردی کاندید ایده آل برای انجام لیزر لیپولیز است؟

۱) از نظر جسمانی سالم باشد و حداکثر اضافه وزن او نسبت به وزن ایده آل ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم باشد.

۲) فردی که تجمع چربی موضعی در یک یا چند نقطه از بدن دارد که به ورزش و رژیم غذایی مقاوم است.

۳) فردی که از وجود این تجمعات چربی ناراحت بوده و قصد دارد به طور دائم از شر آن خلاص شود.

در چه مواردی نباید از لیزر لیپولیز استفاده کرد؟

۱) زنان باردار یا مادران شیرده

۲) افرادی که دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب (Pacemaker) دارند.

۳) افرادی که دچار مشکلات کبدی یا نارسایی کبدی هستند.

۴) این روش برای درمان چاقی کاربرد ندارد، بنابراین افرادی که شاخص جرمی بدن (BMI) آن ها بالاتر از ۳۰ است، کاندید مناسبی برای لیزر لیپولیز نیستند.

۵) وقتی فرد انتظارات غیرواقع گرایانه از آنچه که با این روش به دست آید، داشته باشد.

نحوه محاسبه BMI چگونه است؟

BMI یا شاخص جرمی بدن (Body Mass Index) بر اساس فرمول زیر به دست می آید:

مجذور قد بر حسب متر/وزن بر حسب کیلوگرم = BMI

عدد BMI وضعیت بالینی
کمتر از ۱۵ کمبود وزن بسیار شدید
۱۵ تا ۱۶ کمبود وزن شدید
۱۶ تا ۵/۱۸ کمبود وزن
۵/۱۸ تا ۲۵ نرمال
۲۵ تا ۳۰ اضافه وزن
۳۰ تا ۳۵ چاقی متوسط
۳۵ تا ۴۰ چاقی شدید
بالاتر از ۴۰ چاقی بسیار شدید

به عنوان مثال اگر وزن فردی ۸۵ کیلوگرم و قد او ۱۷۰ سانتی متر (۷/۱ متر) باشد، BMI او عبارت خواهد بود از:

۴/۲۹ = ۷/۱ × ۷/۱ /۸۵ = BMI

یعنی این فرد دچار اضافه وزن می باشد.

در جلسه مشاوره پزشک معالج تان چه کاری انجام می دهد؟

در جلسه مشاوره پزشک مزایا و خطرات لیزر لیپولیز را برای شما توضیح می دهد. سپس به ارزیابی شمما پرداخته و مشخص می کند که با توجه به وضعیت سلامت تان و محاسسبه BMI کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا خیر و به طور واضح توضیح خواهد داد که این روش به شما چه کمکی می تواند بکند.

آیا لیزر لیپولیز پیشرفته در نواحی ای از بدن که لیپوساکشن معمولی را نمی توان به کار برد، مورد استفاده قرار می گیرد؟

بله، وجود نور رنگی قابل مشاهده در انتهای فیبر لیزر به پزشک این اجازه را می دهد که محل دقیق نوک فیبر لیزر را تشخیص داده و نواحی مورد نظر را با دقت زیاد درمان کند. لیزر لیپولیز پیشرفته در نقاطی از بدن که استفاده از لیپوساکشن معمولی مناسب نیست (مانند صورت، گردن، پشت و زانو) بسیار مفید است.

آیا می توان در فردی که قبلا تحت درمان با لیپوساکشن معمولی قرار گرفته، از لیزر لیپولیز پیشرفته استفاده کرد؟

– بله، به کارگیری لیزر لیپولیز پیشرفته در نواحی ای از بدن که قبلا با لیپوساکشن معمولی درمان شده و نیاز به اصلاح دارد، بسیار مناسب است.

آیا در فردی که تحت درمان با نسل های قدیمی تر لیزر لیپولیز قرار گرفته می توان برای اصلاح و بهبود نتایج از لیزر لیپولیز پیشرفته استفاده کرد؟

– بله، استفاده از لیزر لیپولیز پیشرفته در اینگونه از بیماران بسیار موفقیت آمیز است.

آیا درمان با لیزر لیپولیز در یک جلسه انجام می شود؟

– به طور معمول درمان با لیزر لیپولیز یک جلسه ای است. در بالغین وقتی سلول های چربی برداشته می شوند، دوباره تکثیر نمی یابند. اگر بعد از انجام لیزر لیپولیز اضافه وزن پیدا کند، چربی به طور عمده در نواحی درمان نشده تجمع پیدا می کند. بعد از حصول نتایج نهایی، اگر پزشک شما از نتایج راضی نباشد ممکن است برای بهبود نتایج، روتوش یا touch up را برای شما انجام دهد.

چه مدت بعد از انجام لیزر لیپولیز نتایج آن ظاهر می شود؟

– به طور تیپیک شما بهبودی قابل توجهی را طی یک تا ۲ هفته بعد از درمان مشاهده خواهید کرد اما در بعضی نواحی مانند گردن و غبغب شما می توانید نتایج را سریعتر مشاهده کنید. از آنجایی که میزان ترمیم و متابولیسم در افراد مختلف، متفاوت است. برای نمایان شدن کامل نتایج درمان معمولا ۳ تا ۴ ماه و گاهی اوقات ۶ تا ۱۲ ماه وقت لازم است. این مساله به دلیل این است که بدن به طور طبیعی برداشتن (جذب) چربی های آزاد شده را ادامه می دهد تا آن که چیزی از آن ها باقی نماند. هر چند بیشتر بیماران از همان روز اول وقتی ناحیه درمان شده را بین ۲ انگشت خود فشار می دهند، می توانند کاهش میزان چربی را احساس کنند. علاوه بر آن، چون لیزر باعث آزاد شدن حرارت می شود، این مساله منجر به جمع شدن تدریجی پوست در نواحی درمان شده می شود و در نتیجه وقتی به مرور زمان چربی ها جذب می شوند، پوست بیمار شل نمی شود. در صورتی که بیمار رژیم غذایی معقول را رعایت کند و فعالیت ورزشی متعادل داشته باشد تا مانع از افزایش وزنش در آینده شود، نتایج به دست آمده از این دو روش می تواند دائمی باشد.

چه نکاتی را بعد از انجام لیزر لیپولیز باید رعایت کرد؟

۱) خودداری از انجام فعالیت های جسمانی یا ورزش شدید برای ۱ تا ۲ هفته

۲) استفاده از بانداژهای فشاری یا گن مخصوص برای مدت زمان توصیه شده (برای صورت و غبغب حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت و برای سایر نواحی حداقل ۷ تا ۱۰ روز)

۳) استفاده از آنتی بیوتیک برای یک دوره کوتاه ۵ روزه

۴) تمیز و خشک نگه داشتن منطقه درمان شده برای ۲ تا ۳ روز

۵) ماساژ ملایم بعد از ۱۰ تا ۱۲ روز قابل انجام است.

۶) از ماساژ دادن شدید نواحی درمان شده باید برای ۴ تا ۵ ماه خودداری شود.

۷) در صورت مشاهده علائم دال بر عفونت یا ایجاد خونریزی یا درد غیرعادی مراتب را به پزشک معالج اطلاع دهید.

۸) برای کنترل درد در روزهای اول بعد از لیزر لیپولیز از استامینوفن یا استامینوفن کدئین استفاده شود.

عوارض احتمالی لیزر لیپولیز کدامند؟

در این روش درمانی عوارض ناشایع است ولی می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱) عفونت، نادر است هر چند استفاده از آنتی بیوتیک برای کاهش احتمالی عفونت توصیه منی شود.

۲) نامنظمی، ممکن است به ویژه در ناحیه ران ها ایجاد شود اما میزان آن در مقایسه با لیپوساکشن بسیار کمتر است.

۳) اسکار، از آنجایی که محل ورود فیبر لیزر بسیار کوچک است، ناشایع است. هر چند محل ورود لیزر به پوست ممکن است برای چند هفته قرمز باشد.

۴) سوختگی پوست، این حالت ناشایع است و اگر پزشک معالج تجربه کافی در این زمینه داشته باشد این مشکل پیش نمی آید.

۵) شلی پوست، معمولا بعد از لیزر لیپولیز پوست جمع می شود ولی اگر پوست بیمار خیلی شل باشد ممکن است به طور کامل جمع نشده و نیاز به جراحی داشته باشد.

۶) خونریزی – کبودی و خونریزی ناشایع است.

۷) نبود تقارن، ممکن است نداشتن تقارن به صورت موقت دیده شود که ناشی از ورم بیشتر در یک سمت در مقایسه با سمت دیگر است. اگر عدم تقارن بعد از چند ماه باقی بماند، قابل اصلاح است.

بطور خلاصه انجام لیزر لیپولیز ولیپولیز در چه افرادی مناسب می باشد؟

انجام لیزر لیپولیز می تواند برای شما مناسب باشد اگر:

۱) شما تلاش زیادی برای رعایت رژیم غذایی و انجام فعالیت های ورزشی کرده اید ولی موفق به از بین بردن چربی ها در پهلوها یا سایر نواحی بدن نشده اید.

۲) به دنبال نتایجی بهتر از لیپوساکشن معمولی هستید.

۴) نمی خواهید دچار شلی پوست شوید یا شلی پوستتان زیادتر شود.

بسیاری از افرادی که تحت درمان لیپوساکشن معمولی قرار می گیرند متوجه می شوند که پوست بدنشان متناسب با کاهش چربی شان جمع نمی شود و منجر به افتادگی پوست می شود که اغلب ظاهری زیبا نداشته و نیاز به کشیدن پوست دارند. لیزر لیپولیز با کشیدن پوست اطراف به سمت داخل می تواند لایه هایی که درست زیر پوست قرار گرفته اند را بازسازی کرده و مانع افتادگی پوست می شود.

۵) به دنبال روشی هستید که تایید FDA آمریکا و CE اروپا را داشته باشد.

۶) به دنبال نتایج ماندگارتر هستید.

۷) انتظارات واقع گرایانه از نتایج این روش دارید.

عمل لیزر لیپولیز چگونه است؟
یکی از مهم ترین اعمال در عمل لیپولیز، استفاده مناسب از حجم مایع تاموسنت (این مایع قبل از لیپولیز در بافت چربی قرار می گیرد) است و اینکه چه حجمی از مایع در هر ناحیه از بدن فرد تزریق شود نیاز به تجربه و تخصص پزشک متخصص دارد تا نتیجه مناسبی را بوجود بیاورد .
بعد از تزریق مایع تاموسنت، دومین نکته که در نتیجه مطلوب دخالت دارد، نوع دستگاه لیزر با طول موج مناسب است. بعد از آب کردن چربی‌ها و لیپولیز، باید لیزر به مقدار کافی به پوست فرد برسد. این عمل سلول‌های پوست بیمار را تحریک کرده و موجب بوجود آمدن کلاژن بیشتر می شود تا پوست بیمار به مرور زمان به حالت اولیه بازگردد و از شل ماندن پوست بیمار جلوگیری کند .

لیزر لیپولیز چگونه انجام میشود؟

پس از بی‌ حسی موضعی، سوراخ کوچکی در پوست ایجاد می شود و از طریق آن کانولا یا آسپیراتور به قطر یک تا دو میلیمتر زیر پوست قرار می گیرد . سپس کانولا به آرامی به عقب و جلو حرکت داده می شود تا تابش لیزر زیر سلول های چربی اثر خود را بگذارد و سبب پاره شدن و از هم گسیحته شدن دیواره سلول های چربی و سپس آزاد شدن چربی مایع درون سلول شود که بعد،سپس این چربی مایع به راحتی توسط ساکشن با فشار خیلی کم خارج شده یا توسط بدن و متا بولیسم فرد دفع خواهد شد.

سوالاتی در مورد لیزر لیپولیز

۱/ علت بروز چاقی موضعی در افراد چیست و بیشتر درچه نواحی از بدن اتفاق می افتد؟ ژنتیک،الگوی زندگی و هورمون ها سردسته علل انواع چاقی و از جمله چاقی موضعی هستند. چاقی شکمی با بیماری‌های قلبی و کبد چرب ارتباط دارد و بیشتر در آقایان دیده می شود. چاقی اندام تحتانی و باسن بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود و تحت تاثیر هورمون های زنانه است. 

۲/ از چه روش هایی برای درمان چاقی و تناسب اندام استفاده می شود؟

تجمع چربی‌های موضعی میتواند شروع بیماری چاقی مفرط باشد. لذا مهمترین اقدام پیشگیری از ابتلا به چاقی مرضی است. پیشگیری با الگوی صحیح زندگی و تغذیه همراه با فعالیت بدنی مناسب شروع می‌شود. چربی‌های موضعی را می‌توان بوسیله ساکشن تخلیه کرد.

قبل از ساکشن میتوان از امواج صوتی یا لیزر برای شکستن بافتهای چربی استفاده کرد. اسامی لیزر لیپولیز، لیپوماتیک، اولتراسونیک و..نشان دهنده امواج کمک کننده هستند. 

۳/ درباره ( لیزر کم توان) ، مدت زمان عمل و مراحل انجام کار برای درمان چاقی موضعی توضیح دهید.

بعضی انواع لیزر کم توان میتواند به شکستن بافت چربی و کمک به درمان سلولیت کمک کند. درمان بصورت سرپایی و چند جلسه نیم تا یک ساعتی است. از امواج آر اف میتوان بعد از عمل لیزر لیپولیز برای یکنواخت شدن پوست استفاده کرد.

۴/لیزر لیپولیز چه مزیت هایی نسبت به ساکشن دارد؟آیا این دو رقیب هم هستند؟

لیزر لیپولیز عبارت است از لیپوساکشن با کمک لیزر. امواج لیزر باعث سست شدن چربی ها 

و همچنین کمک به سفت شدن پوست و جلوگیری از افتادگی پوست می‌شود.

۵/بعد از انجام لیپولیز فرد چه مدت باید استراحت کند؟

بستگی به وسعت و حجم چربی تخلیه شده دارد. بیمار روز عمل مرخص می‌شود و چند روز استراحت نسبی کافی است.

۶/ نتیجه نهایی عمل چه موقع مشخص می شود؟

نتیجه عمل همان موقع مشخص است.چند هفته بعد نتیجه نهایی حاصل می‌شود.

۷/ آیا لیزر لیپولیز در همه چاقی های موضعی جواب می دهد؟

تقریبا بله

۸/ برای چه افرادی نمی توان از روش لیپولیز برای درمان چاقی استفاده کرد؟

افرادی که چاق هستند. یعنی اضافه وزنی دارند که باید کاهش وزن داشته باشند نباید سراغ این روش ها بروند. پس در چاقی مفرط لیپولیز ممنوع است. 

افراد مبتلا به بیماری های مهم قلبی، پوستی و عفونی تحت لیپولیز قرار نمی گیرند. 

همچنین حاملگی و یا منع از نظر بیهوشی.

۹/ درباره روش کرایو لیپولیز برای درمان چاقی توضیح دهید.

امواج سرما طی کرایولیپولیز هم میتواند بخشی از سلول‌ها ی چربی را تخریب کرده و به دفع آن کمک کند.( حدود بیست تا سی درصد) 

افرادی که خواستار کمترین تهاجم برای درمان هستند سراغ این روش میروند.

۱۰/چه افرادی نمی توانند کرایولیپولیز انجام دهند؟ 

افراد مبتلا به بیماری چاقی افراد از این روش ها سودی نمیبرند. 

مبتلایان به بیماری های مهم مثل بالا بودن چربی خون تحت کرایو قرار نمی گیرند.

۱۱/ مزیت کرایولیپولیز نسبت به سایر روشهای درمانی چیست؟

عدم نیاز به بیحسی یا بیهوشی و کم تهاجمی بودن مزیت کرایولیپولیز است. از طرفی تاثیر کم و نیاز به چند جلسه درمان باعث دلخوری بیماران می‌شود.

۱۲/ آیا عمل های لیزری برای درمان چاقی در همان مرحله اول جواب می دهند یا اینکه باید تکرار شوند؟

لیزر لیپولیز، لیپوساکشن ولیپوماتیک و…. طی یک جلسه انجام می‌شود. 

۱۳/ بعد از عمل لیزر ، فرد باید چه نکات تغذیه ای و ورزشی را رعایت کند؟

طبعن اصلاح الگوی زندگی و رژیم متعادل همراه با ورزش توصیه اکید بعد از عمل می باشد.

۱۴/ آیا ممکن است درمان با لیزر برای چند قسمت از بدن بطو ر هم زمان انجام شود؟

بله به شرطی که حجم چربی تخلیه شده از شش تا هفت لیتر بیشتر نشود.

۱۵/ آیا قطعا می توان گفت درمان چاقی با لیزر اثر سوء برای سایر اعضای بدن مثل کبد کلیه و … ندارد؟

در افراد سالم تا کنون مشکلی ایجاد نکرده.