درمان دیابت

درمان دیابت

درمان دیابت و تمامی نکات پیش رو :

جهان با بیش از ۱۴۰ میلیون نفر مبتلا به دیابت پا به قرن بیست و یکم گذاشته است که در این میان سهم کشور ما ایران حدود یک و نیم میلیون نفر تخمین زده شده است. با توجه به شیوع بالا و رو به افزایش این بیماری در جامعه بشری به ویژه در کشورهای در حال توسعه و افزایش طول عمر بیماران دیابتی ، نیاز به اعمال جراحی در این گروه افزایش یافته است. به علاوه ، اعمال جراحی اختصاصی که جهت درمان دیابت و عوارض آن صورت می گیرد نظیر پیوند پانکراس و کلیه، درمان رتینوپاتی، بیماری عروق محیطی، دبریدمان و آمپوتاسیون اندام پایینی نیز رو به افزایش است. با القای بیهوشی و انجام اعمال جراحی تغییرات متابولیک ایجادشده، کنترل قند افراد دیابتی را با مشکلاتی مواجه می‎سازد. از طرفی کنترل دقیق‎تر قند خون قبل از عمل و طی عمل جراحی سبب کاهش خطر عفونت، حوادث قلبی عروقی، ناتوانی و مرگ و میر شده، باعث تسریع در بهبود زخم و کاهش طول مدت اقامت در بیمارستان می‎گردد. به منظور کنترل بهتر دیابت و رسیدن به چنین هدفی لازم است از نوع دیابت، وضعیت کنترل متابولیک و وجود عوارض مزمن دیابت قبل از عمل اطلاع دقیق حاصل شود و از بهترین روش کنترل و پایش همودینامیک و متابولیک طی عمل استفاده گردد. نوع بیهوشی در این بیماران ترجیحاً موضعی است، زیرا تغییرات متابولیک به حداقل می‎رسد. رژیم پیشنهادی برای کنترل قند خون حین عمل با نوع دیابت، کیفیت کنترل قبل از عمل و وسعت عمل جراحی ارتباط دارد. در بیماران دیابتی نوع ۱ و همچنین بیماران نوع ۲ که تحت درمان با انسولین یا قرصهای کاهنده قند خون هستند و تحت عمل جراحی توأم با بیهوشی عمومی قرار می‎گیرند، به‎منظور کنترل دقیق خون در حین عمل در بیشتر مطالعات رژیم گلوکز به علاوه انسولین و پتاسیم ( GIK) به عنوان بهترین روش‎ معرفی شده است، به شرط آنکه امکان کنترل ساعتی یا حداقل دو ساعت یک بار قند خون وجود داشته باشد. محدوده مطلوب قند خون در حین عمل۱۸۰ – ۱۲۰ است. در صورت عدم دسترسی به محدوده مطلوب قند خون در حین عمل ۵۰% میزان NPH صبح قبل از عمل به‎صورت زیرجلدی همراه با انفوزیون گلوکز در حین عمل توصیه می‎گردد. در بیماران دیابتی نوع ۲ با کنترل نامطلوب در صورت اورژانس نبودن عمل جراحی، لازم است چند روز قبل از عمل، فرد در بیمارستان بستری و رژیم قرصهای خوراکی ضد دیابت به انسولین تبدیل شود.

امروزه با شناخت بیشتر پزشکان و بیماران از عوارض بیماری رو به گسترش چاقی تمایل به انجام جراحی برای خلاص شدن از چاقی بیشتر شده . تمام روش‌های استاندارد جراحی چاقی مانند اسلیو معده، حلقه معده و بای‌پس معده باعث کنترل و بهبود قابل توجه دیابت در افراد چاق می‌شود؛ لذا به جراحی چاقی جراحی متابولیک گفته می‌شود. بهبود دیابت نوع دو بعد از جراحی برای درمان چاقی و کاهش وزن طبیعی به نظر می‌رسد. اما آنچه موجب تعجب دانشمندان شد، کنترل دیابت قبل از کاهش وزن در بیمارانی بود که تحت عمل بای‌پس قرار گرفته بودند.

جراحی متابولیک درمان دیابت نوع دو با جراحی

عمده عوارض متابولیک چاقی علاوه بر دیابت، شامل پر فشاری خون و بالا بودن چربی‌ های مضر نیز هست که با جراحی کنترل می ‌شوند. سر دسته ‌ی جراحی ‌های متابولیک بای ‌پس معده است. در این روش مسیر عبور غذا در لوله ‌ی گوارش دستکاری می‌ شود بدون اینکه عضوی از بدن خارج شود. معده کوچک می‌ شود و قسمتی از پائین روده به آن وصل شده، غذای بیمار کم می ‌شود و همین غذا با میان‌ بر زدن زودتر به قسمت پائین‌ تر روده می ‌رسد. این تغییر مسیر باعث می‌ شود تنظیم انسولین و قند خون بهتر شده و دیابت کنترل شود . از آن ‌جایی ‌که در جراحی اسلیو معده هم علاوه بر اثرات کاهش وزن در کنترل مرض قند و فشار خون، آثار هورمونی روده‌ ی باریک سبب تنظیم انسولین و قند خون می‌ شود ؛ لذا عمل اسلیو معده را نیز جراحی متابولیک می‌ دانند .

بعد از جراحی بای پس معده ، دیابت در برخی از افراد ناپدید می شود حتی قبل از اینکه وزن چندان زیادی را از دست بدهند.اما آیا این به معنی درمان دیابت است؟ نه الزاماً ، بر اساس مطالعه ی بزرگی که در دراز مدت بروی افراد تحت عمل جراحی انجام شد، در اکثر این افراد دیابت  هرگز مجدداً عود نمی کند یا  در ۵ سال بعد از عمل جراحی باز نمی گردد.

در میان دو سوم از بیمارانی که بعد از عمل جراحی بیماری دیابت در آنها در ابتدا از بین رفته بود، بیش از یک سوم مجدداً در طی ۵ سال بعد از عمل به  دیابت مبتلا شدند . بعد از افزودن یک چهارم از بیماران  که دیابت آنها  بعد از جراحی هرگز عود نکرد، اکثر بیماران شرکت کننده در این  تحقیق (۵۶ درصد) بدنبال عمل جراحی بای پس معده ، برای مدت طولانی  از بیماری دیابت فارغ نشدند . اگر چه هنگامیکه دیابت ناپدید شد، تیم  تحقیقاتی با برون یابی تخمین زدند که بطور متوسط بمدت هشت سال، بیمار از عود دیابت در امان خواهد بود.

کدامیک از بیماران چاق مبتلا به دیابت بیشترین سود را از جراحی بای پس  معده می برند؟ 

نتایج نشان می دهد که بعد  از جراحی بای پس معده و دیابت در افرادی که دیابتشان زیاد شدید نیست و در زمان جراحی، در مراحل ابتدایی بیماری دیابت هستند بیماری به مدت طولانی تری ناپدید  می شود. جراحی بای پس معده برای همه ی افراد پیشنهاد نمی شود اما این شواهد نشان  می دهد که اگر فردی به دیابت مبتلا شود و شدیداً چاق باشد این جراحی می تواند برای این فرد مفید باشد. اما به نظر نمی رسد که برای اکثر بیماران یک روش  درمانی محسوب شود.این تحقیقات در چندین مرکز بروی ۴۴۳۴ فرد بالغ از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۸ به مدت ۱۴ سال پیگیری گردید. بیماران به دیابت نوع ۲ مبتلا بودند و یا تحت درمان دارویی بودند ، بیماریشان کنترل شده بود یا بیماریشان کنترل نشده بود و ضمنا چاقی آنها به حدی بود که این جراحی به آنها پیشنهاد شده بود.

 دیابت درحال رشد است بیش از ۲۵ میلیون فرد بالغ درآمریکا  به دیابت مبتلا هستند وهمگام با پیر شدن جمعیت و افزایش چاقی پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۵۰، ۵۰ میلیون نفر به این بیماری  مبتلا شود.

پیشگیری بهترین دارو برای  دیابت است ، زمانیکه کسی به دیابت مبتلا شود به سختی می تواند از آن خلاصی یابد. کوشش ها برای درمان آن با تغییرات شیوه ی زندگی ومدیریت آن  با مصرف دارو بسیار ناامید کننده  به نظر می رسد، بر اساس تحقیقی که اخیراً توسط انستیتو ملی سلامت انجام گردید ، تغییرات  سختگیرانه ی شیوه ی زندگی در افراد علیرغم بهبود در عوامل خطری  مانند چاقی، تناسب اندام، فشار خون ، قندخون و چربی خون  نمی تواند از عوارض دیابت مانند حمله ی قلبی، سکته و مرگ جلوگیری کند به همین علت جای تعجب نیست که بسیاری از افراد تمایل دارند  درمورد جراحی بای پس معده در مورد درمان دیابت بدانند و بسیاری از  افراد امیدوارند با این جراحی بیماریشان درمان شود.

اولین شواهد اصلی را که دیابت غالباً بعد از جراحی بای پس عود می کند، فراهم آورده است البته بعد از بازگشت دیابت ، هنوز هم تأثیرات مثبت فراوانی به سبب دوره ی ناپدید شدن دیابت بعد از جراحی نصیب بیمار می شود که از جمله می توان به کاهش عوارض دیابت ، کاهش تخریب چشم و کلیه ها و کاهش تعداد حملات قلبی، سکته ومرگ اشاره کرد.

هنوز معلوم نیست که بازگشت دیابت به دلیل اضافه وزن مجدد بعد از جراحی است یا به دلیل پیشرفت دیابت درطول زمان است . اما وزن  بیماران بعد و قبل از جراحی چندان با عود و بازگشت دیابت در این  جمعیت مرتبط نمی باشد.

 

آمار بیماران دیابتی در دنیا و ایران چه تعداد است؟ 

در دنیا بیش از ۳۵۵ میلیون فرد مبتلا به دیابت وجود دارد و بنابر آخرین بررسی وزارت بهداشت آمار بیماران دیابت نوع ۲ در ایران نیز بیش از ۴ و نیم میلیون نفر است.

آیا چنین عمل جراحی در دنیا و ایران به همین سادگی که در تبلیغ نمایش داده میشود امکان پذیر است؟ 

اصل موضوع تا حدودی صحیح و بخش کوچکی از واقعیت است. بر مبنای آخرین مطالعات انجام شده در دنیا و بر حسب آخرین راهنمایی های بالینی که انجمن علمی دیابت آمریکا در سال ۲۰۱۴ اعلام و منتشر کرده است. جراحی باریاتریک ممکن و انجام ‌پذیر است. این جراحی برای افراد بالغ با نمایه توده بدنی بیش از ۳۵ که دیابت نوع ۲ نیز دارند مناسب است. به خصوص اگر دیابت یا عوارض آن با تغییر سبک زندگی همراه بوده و یا درمان دارویی قابل کنترل نباشد، مورد توجه قرار می ‌گیرد. این جراحی فقط در افراد دیابتی نوع ۲ به شرطی که نمایه توده بدنی آن ‌ها بالای ۳۵ باشد (یعنی خیلی چاق)، می ‌تواند کارساز باشد. البته در این شرایط نیز بیمار حق انتخاب دارد.

در ایران نیز جراحی باریاتریک با استفاده از بای ‌پس و اسلیو معده و روده برای تخفیف آلام دیابتی ‌ها انجام می ‌شود؟ 

ایران کشوری نیست که در آن آمار چاقی بیش از حد ، بالا باشد ولی چاق‌ های دیابتی با نمایه توده‌ بدنی ۳۵، درصد بسیار کمی از بیماران دیابتی ما را تشکیل می ‌دهند و مناسب این شیوه جراحی هستند و آن هم به شرط انتخاب بیمار صورت خواهد گرفت.

آیا تاکنون در ایران اعمال جراحی متابولیک به این شیوه انجام شده است؟ 

این عمل منحصر به پروفسور چلیک نیست. در کشور ما نیز این عمل قابل انجام دهند قریب به ۱۰ سال است جراحان متبحر کشورمان قادر به انجام آن بوده کمااینکه تبلیغاتی هم ندارند.

.

وضعیت درمان دیابت در ایران با استفاده از سلول‌های بنیادین به چه صورت است؟ 

وضعیت سلول درمانی ما نیز در مورد دیابت در مراحل تحقیقاتی ست. در مجموع تعداد افرادی که با استفاده از سلول‌ها بنیادین میزان مصرفشان به انسولین کاهش چشمگیری داشته، بسیار اندک است. شاید فقط ۲ یا ۳ درصد از بیماران بهبودی کامل را پیدا کردند.

بجز عمل باریاتریک و بای پس چه اعمال جراحی دیگری برای بهبود وضعیت بیماران دیابتی‌ها وجود دارد؟ 

عمل جراحی پیوند لوزالمعده که در افراد مبتلا به دیابت نوع یک صورت می‌گیرد که بیماریشان پیشرفته است. پیوند سلول‌های بتا نیز از جمله درمان‌های آن هاست که به صورت تزریق صورت می‌گیرد و به علت تکنولوژی پیشرفته و محدودیت وپر هزینه بودن در همه جای دنیا قابل انجام نیست و شاید فقط هزینه‌ای بالغ بر ۲۰ هزار دلار صرف به دست آوردن سلول‌های بتا شود کمااینکه این بیماران به دارو درمان نیز احتیاج دارند.

راههای مبارزه و پیشگیری با دیابت :

امروزه دیابت یکی از بیشترین بیماری ها در دنیا است که تقریبا نیمی از جمعیت جهان به آن دچار هستند . در بیماری دیابت به علت کمبود هورمون انسولین که یکی از مهم ترین هورمون های بدن انسان به حساب می آید، میزان قند خون از متغر میشود و در حد طبیعی نمی ماند .
دیابت با ایجاد مشکلات و اختلالاتی مانند بیماری قلبی عروقی، حمله قلبی، آسیب به اعصاب بدن و قانقاریا می تواند زندگی فرد را به دچار مخاطره کند . بنابراین برای داشتن زندگی بهتر و سلامت بیشتر باید از بدن خود مراقبت ویژه و برای پیش گیری از این بیماری خطر ناک میزان متعادل قند خون را حفظ کنیم.از زمان قدیم، روش های گیاهی برای درمان دیابت بسیار کاربرد داشتند , که از نظر علمی نیز تاثیر آن ها ثابت شده , و واضح است . در ادامه به تعدادی از این گیاهان داروئی اشاره خواهیم نمود .
آلوئه ورا؛
آلوئه ورا به عنوان گیاه شفابخش شناخته شده و در درمان دیابت بسار موثر است. شیره خشک شده گیاه و ژل که از قسمت داخل برگ ها استخراج می شود در کاهش میزان گلوکز خون بسیار موثر است.
دارچین؛
این ادویه دسترسی سلول های چربی را به انسولین آسان تر و سریع تر می کند و تبدیل گلوکز به انرژی را تا چند برابر افزایش می دهد . علاوه بر آن دارچین از ایجاد رادیکال های آزاد خطر ناک جلو گیری می کند .
پیاز؛
این گیاه تاثیر بسیار زیادی در کاهش قند خون دارد. پیاز روی سوخت و ساز گلوکز در کبد تاثیر می گذارد و ترشح انسولین را افزایش می دهد .
سیر؛
این گیاه بهترین درمان برای کاهش مستقیم قند خون، بازسازی سلول های ساختاری لوزالمعده و تحرک آن برای تولید کردن انسولین به حساب می آید.
برگ های انبه؛
استفاده از برگ های انبه راهکار مناسبی برای بیماری دیابت است. کافی است برگ های انبه را به مدت بیست و چهار ساعت در آب خیس کنید. سپس برگ ها را بفشارید و آب به دست آمده را میل کنید یا برگ های انبه را خشک نموده و سپس آسیاب کنید و روزی ۲ بار با آب نوش جان کنید . این دو روش بسیار برای درمان دیابت موثر هستند .

قره قاط؛

این میوه تاثیرات پرخطر دیابت مانند آسیب های چشمی و آب مروارید را کاهش می دهد .

جینکو بیلوبا؛

عصاره این گیاه برای پیش گیری و درمان دیابت و درمان مراحل اولیه ناراحتی عصبی ناشی از دیابت موثر است.

شنبلیله؛

شنبلیله یکی از بهترین گیاهان برای کنترل بیماری دیابت به حساب می آید. شنبلیله مقاومت انسولین را در بدن کمتر میکند و با افزایش تعداد گیرنده های انسولین در سلول های گلبول های قرمز، میزان قند خون را کنترل می کند. این گیاه با مصرف گلوکز در بافت های پیرامونی، میزان گلوکز خون را کمتر می کند . کافی است دانه های شنبلیله را یک شب کامل در یک لیوان آب قرار دهید و روز بعد آب آن را بنوشید و دانه ها را بجوید.

اسفرزه؛

این گیاه خاصیت کاهش دهنده کلسترول و قند خون را دارد. به علت فیبر بالایی که دارد ، یبوست را مهار کرده و با کاهش کلسترول، خطر بیماری قلبی را نیز کمتر می کند .

ریحان؛

این گیاه، روند ترشح انسولین را آسان تر می کند. به طور کلی هر گیاهی که لوزالمعده و کبد را تقویت کند، در درمان دیابت موثر است. اما اگر به دنبال درمان دیابت هستید و دارویی برای کنترل میزان خون مصرف می کنید، بهتر است با پزشک متخصص مشورت و به طور منظم میزان قند خون خود را کنترل نمایید تا قند خونتان به صورت ناگهانی افت نکند.

چند نکته درباره درمان دیابت
انسولین یکی از هورمون های ترشحی لوز المعده برای تنظیم قند بدن است، در اثر کم کارکردن این غده و کم شدن انسولین خون، شخص مرض قند میگیرد . درآب شلغم نیز انسولین گیاهی به مقدار زیادی وجود دارد و آشامیدن آب شلغم را به کلیه مبتلایان به دیابت توصیه می شود.
هویج دیگر گیاه خوراکی ای است که دارای انسولین می باشد که خوردن آن باعث می شود خطر ابتلا به دیابت کمتر شود و چنانچه شخص مبتلا شد خوردن آب هویج و زردک در درمان دیابت نقشی موثر دارد.
خوردن توت، مخصوصا توت خشک با وجود قند در آن برای معالجه مرض قند نافع است
همچنین میوه قره قات نیز که در آذربایجان میروید در معالجه بیماری قند نقش موثر و فوق العاده ای دارد.
میوه ها و سبزیهایی که دارای ویتامین( ث )میباشند در تنظیم قند خون تاثیر گذار بوده و در معالجه و جلوگیری از ابتلا به این مرض نقش به سزایی دارند. این ویتامین در نسترن وحشی، فلفل سبز، آب نارنج و آب لیمو، گوجه فرنگی بمقادیر زیاد وجود دارد و نیز در بادام،سیب، زردآلو، موز، خربزه، انار، هلو، گلابی، جعفری، نخود، تره تیزک، توت فرنگی، دارابی، انبه و نارنگی وجود دارد.
قره قات هم دارای مقدارزیادی از این ویتامین است اگر میخواهید از دیابت در مصون باشید خوردن این مواد را فراموش نکنید.
خوردن میوه و غلات و سبزیهایی که ویتامین( B )دارند برای مبتلا نشدن و معالجه دیابت لازم اند:
غلات مانند : گندم، جو، چلتوک، ذرت، ارزن مخصوصا سبوس آنها مخزن ویتامین( ب )میباشند
میوه جات و سبزیجات مانند : پیاز، هویج، کاهو، کاسنی، اسفناج، کلم، سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، هلو، خرما، موز، نارنج، دارابی، بادام، فندق، گردو و زردآلو
همچنین لبنیات علی الخصوص ماست و پنیر دارای ویتامین( B )بوده و برای عدم ابتلا به بیماری دیابت مفید می باشد
جوشانده جوانه جو دارای این خاصیت است که از عفونت معده جلو گیری می کند و از رشد میکربهای حصبه، اسهال و وبا جلوگیری میکند و سایر میکربهای موذی معده ای را از بین می برد و از همه مهمتر اینکه در جو سبز شده، انسولین گیاهی بمقدار زیاد وجود دارد که قند خون(دیابت)را پایین می آورد.
پیاز خام : پیاز خام نیز یکی از غذاهای ضد عفونی کننده است و معده و روده ها را از عفونت گوشت حفظ می کند و دارای انسولین نباتی است و دیابت را بهبود بخشیده و از ابتلا آن جلوگیری میکند
آب شلغم : استفاده از انسولین های گیاهی بطور خام نتیجه بهتری بر جای می گذارد و مخصوصا نوعی که در شلغم موجود است در اثر پختن از بین میرود.م برای معالجه دیابت آب شلغم را گرفته و با مایعات دیگر بنوشید تا گواراتر و خوش طعم ترباشد.