ماموپلاستی

کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

ماموپلاستی

عمل جراحی کوچک کردن سینه

تا به حال حدود ۲ میلیون زن در آمریکا پستان‌هایشان را جراحی پلاستیک کرده اند و هر سال هم ۲۵۰ هزار نفر به این تعداد افزوده می‌شود. متوسط سن زنانی که جراحی می شوند ۳۴سال است و۹۰ درصد، پس از زایمان این کار را انجام می‌دهند.

پستان یک زن ۲۰ ساله شامل چربی، غدد شیری و ماده ای به نام کلاژن است (که باعث پیوند بافت‌ها به هم و سفت نگه داشتن پستان می‌شود). اما به تدریج با بالا رفتن سن، غدد شیری و کلاژن تحلیل رفته و جای خود را به چربی بیشتر می‌دهد.

پوست ناحیه سینه به خاطر کشیده شدن آن بسیار نازکتر از پوست بقیه بدن است و به همین خاطر سریع‌تر دچار خشکی می‌شود. تغییر در میزان هورمون‌های بدن باعث تغییر حالت مداوم پستان‌ها می‌شود. در روزهای اول پس از عادت ماهانه به خاطر توازن هورمون‌ها بافت پستان از همیشه نرم تر است. در میانه دوره به خطر هورمون استروژن پستان‌ها حساستر می‌شود و بالاخره در هفته قبل از عادت ماهانه به خاطر میزان بالای پروژسترون پستان‌ها متورم‌ و‌کمی‌ دردناک می‌شود. منطقه بالا و میان دو پستان پر از غدد چربی است و به همین خاطر راحت لک می شود و خال در می‌آورد. در ضمن هر چه پستان‌ها بزرگتر باشد، بیشتر عرق کرده و باعث تجمع باکتری می‌شود.

جراحی چه فایده‌ای دارد؟

مشکل اکثر خانم‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، داشتن پستان‌های بزرگ است. از لحاظ فیزیکی پستان‌های بزرگ، شکل و فرم شانه و گردن را از‌ ‌بین برده و باعث ایجاد کمر درد و گردن درد می‌شوند؛ همچنین باعث ایجاد انحراف در‌ ‌وضع نشستن و در موارد شدیدتر باعث مشکل تنفسی می‌شوند. پستان‌های بزرگ ظاهر یک زن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و باعث‌ ‌می‌شود که او ناموزون به نظر برسد و ورزش کردن را نیز برای او مشکل یا غیر ممکن کند.

از لحاظ روان‌شناختی نیز معمولا‌ کسانی که دارای پستان‌های بزرگ هستند خجالتی و کم‌رو شده و در نتیجه لباس‌های گشاد می‌پوشند تا ناموزونی خود را پنهان کنند. دسته دیگری از خانم‌ها برای بزرگ کردن پستان‌هایشان عمل جراحی انجام می‌دهند که این دسته معمولا فقط به خاطر بهتر به نظر رسیدن ظاهرشان دست به این عمل می زنند.

این جراحی برای چه افرادی مناسب است؟

این اولین سوِالی است که باید به آن جواب دهید. در اولین مراجعه، پزشک سوِالاتی در مورد تاریخچه عمومی پزشکی مثل جزئیاتی درباره‌ ‌هر نوع عمل قبلی پستان و همچنین وضعیت زایمان ازشما خواهد پرسید. اگر چه این عمل می تواند برای تمام زنان در تمام سنین انجام شود ولی معمولا قبل از اینکه پستان‌ها کاملا رشد کنند، این عمل انجام نمی‌شود. به علاوه، بیمارانی که قصد حامله شدن‌ ‌دارند باید معمولا عمل را تا بعد از کامل شدن افراد خانواده‌شان به تأخیر‌ ‌بیندازند. قبل از هر نوع تصمیمی جهت انجام‌ ‌عمل جراحی باید به طور طبیعی هر نوع خطر و ریسک وتمام فواید‌ ‌آن سنجیده شود.‌

‌اگر شما سیگاری هستید باید قبل از عمل، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن به طور جدی رگ‌های خونی را تنگ می‌کند و بنابراین جریان خون را در آن ناحیه‌ ‌کاهش داده و باعث کند شدن روند جوش خوردن زخم‌ها شود. از داروهای خون‌ریزی دهنده مثل آسپرین، بروفن … تا حد امکان استفاده نشود در صورتی‌که سابقه کم خونی دارید، از یک ماه قبل از عمل مصرف قرص آهن و اسید فولیک توصیه می‏‌شود. اگر اضافه وزن قابل توجهی دارید، پیشنهاد می‌شود که وزنتان را‌ ‌کاهش دهید. بسته به سن شما، ممکن است نیاز باشد قبل از عمل جراحی‌ ‌ماموگرافی انجام دهید.

مراحل جراحی

قبل از عمل، پزشک با یک قلم نشانه‌گذاری، روی پستان‌ها علامت می‌گذارد تا محل دقیق و اندازه جدید پستان‌های عمل شده را تعیین کند. برای کوچک کردن بافت پستان، چربی و پوست اضافی برداشته می شوند و نوک پستان و بافت‌های باقیمانده به‌ ‌مکان بالاتر انتقال می‌یابد. تمامی این اعمال طبق نشانه‌هایی که قبل از عمل‌ ‌گذاشته شده است، انجام می‌شوند. نوک پستان معمولا در طول خطی مطابق با وسط‌ ‌بازوی شما، روی پستان قرار می‌گیرد. خطی که روی آن بخیه زده می‌شود دور نوک پستان در مکان جدید است و به طور عمودی به طرف پائین تا زیر پستان ادامه پیدا می‌کند.

در این نقطه، طبق روش مورد استفاده، جای زخم ممکن است در این مکان پایان یابد یا گاهی ممکن است تا خط‌ ‌زیر پستان نیز ادامه پیدا کند. تمام این کارها در بیهوشی عمومی انجام می‌شود و حدود ۳ ساعت طول می کشد. بسته به میزان خونریزی در طول جراحی، در انتهای عمل جراحی‌ ‌لوله‌های تخلیه‌کننده زیر پوست پستان کار گذاشته می‌شود تا هر نوع مایع سیال یا خونابه‌ای که ممکن است بلافاصله بعد از عمل جراحی ایجاد شود، توسط آنها تخلیه شود و وقتی ترشحات به حداقل رسید این لوله‌ها برداشته می‌شوند.

طول مدت ماندن در بیمارستان اساسا بستگی به میزان ترشحاتی دارد که از بدن شما تخلیه می‌شود؛ وقتی این ترشحات به حداقل رسید (معمولا روز بعد ) لوله‌ها برداشته و بانداژها سبک می‌شوند و به شما یاد داده می‌شود تا پستان‌بند کمکی که کمی محکم است و در زیر آن سیم و میله ندارد، بپوشید. گاهی اوقات اگر ترشحات افزایش‌ ‌پیدا کنند ممکن است شب دوم را هم در بیمارستان بمانید. اما نهایتا با یک سوتین مناسب که جهت حفظ پانسمان به کار می رود، مرخص خواهید شد. ‌ ‌در جراحی بزرگ کردن پستان با یک برش کوچک زیرپستان یا زیر بغل و یا دور هاله، بافت پستان آزاد می شود و در پروتز جای می‌گیرد.

می‌توان پروتز را زیر پستان و یا زیر عضله گذاشت که پزشک با مشورت بیمار یکی از این راه‌ها را انتخاب می‌کند. پروتزها از نظر جنس به سالین (آب نمکی)، سلیکونی، هیدروژل، کوژل (مخلوط) و دکستروز تقسیم می‌شوند. بعضی پروتزها پرشده و آماده‌اند و بعضی را باید پس از جاگذاری با سالین پر کرد. البته پوشش خارجی تمام پروتزها سلیکون است. پروتز در افرادی که پستان‌های غیرقرینه دارند نیزمورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر یک پستان بسیار کوچک و یک پستان طبیعی باشد، بهتر است پستان کوچک با پروتز بزرگ شود و اگر برعکس یک پستان عادی و یک پستان بزرگ باشد می‌توان از روش ساکشن پستان و در صورتی که پستان خیلی بزرگ باشد با جراحی پستان بزرگ، پستان ها را قرینه کرد.

پس از جراحی

چند روز بعد از انجام عمل جراحی، احتمالا میزان متعارفی‌ ‌درد خواهید داشت که باید با استفاده از مسکن مناسب کنترل شود. درد معمولا بعد از ۴ تا ۵ روز بهبود می یابد‌ ‌ولی پستان‌هایتان ورم کرده و کبود خواهد شد. این کبودشدگی معمولا ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد اما ورم کردن ممکن است تا ۳ ماه باقی‌ ‌بماند. بعد از عمل جراحی ممکن است متوجه شوید که پستان‌ها مخصوصا روی لبه‌های ناحیه بریدگی سفت شده‌اند. این به خاطر فرآیند و عمل جوش خوردن زخم است که‌ ‌درصورت نیاز ماساژهایی که توسط جراح به شما آموزش داده خواهد شد، می‌تواند جهت بهبودی‌ ‌سریع‌تر و رفع سفتی پستان‌ها موِثر واقع شود.

به هر صورت ممکن است این وضعیت چند ماه طول بکشد‌. شما باید منتظر باشید که بعد از عمل جراحی حس پوست اطراف نوک پستان‌ ‌و خود نوک پستان کم شود و این به خاطر شوک عمل جراحی و صدمه‌ای است که به اعصاب این ناحیه وارد شده است. اگر چه این حالت بعد از چند ماه بهبود پیدا می‌کند، ولی کرخ شدگی و بی‌حسی دائمی ممکن است به دنبال آن روی دهد. به طور معمول پستان‌ها کمی ناصاف و ناهمگون خواهند شد و در این مورد‌ ‌استثنا برای خانم‌های دارای ‌پستان‌های بزرگ وجود ندارد. اگرچه تمام تلاش برای متقارن شدن پستان‌ها انجام می‌شود اما همیشه این تقارن به دست نمی‌آید.

عمل جراحی کوچک کردن پستان احتمالا یکی از شایع‌ترین جراحی‌های زیبایی پستان است، بنابراین‌ ‌بسیار مهم است که شما با جراحتان صحبت کنید تا ببینید که شناخت کامل از چیزی که شما‌ ‌می خواهید دارد یا خیر. تا جایی که ممکن است‌، سعی کنید منظورتان را طوری بیان کنید‌ ‌که جراح بفهمد بزرگی یا کوچکی که می‌خواهید از این عمل جراحی به دست آورید، چقدر‌ ‌است. این کار امکان و احتمال برداشتن بیش از حد یا کمتر از حد لازم را به حداقل می‌رساند. اگرچه روش و تکنیک مورد استفاده ممکن است بتواند بهترین همخوانی ممکن بین‌ ‌دو پستان و نوک پستان را تضمین کند، ولی امکان و احتمال شیر دادن با پستان بعد از‌ ‌جراحی را تضمین نمی‌کند. ‌تقریبا در ۱۰ درصد از موارد ژلاتین تخت می شود یا نشست می‌کند و یا باعث چروک شدن پستان می‌شود و باید جایگزین و یا کلا برداشته شود. مشکل دیگر سفت شدن بافت زخم مانند دور ژلاتین است که مستلزم یک جراحی مجدد است. همیشه خطر عفونت و خونریزی پس از جراحی وجود دارد.

بازگشت به حالت طبیعی

این عمل جراحی نسبتا یک عمل جراحی مهم است و باید به خودی خود به آن اهمیت داد. سعی نکنید سریع شروع به کار کنید. احتمالا چند هفته باید بگذرد تا شما احساس کنید که همه چیز عادی شده است. اگر چه‌ ‌بعضی از افراد بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز می‌توانند کارهای سبکشان را انجام دهند ولی بعضی‌ ‌دیگر ترجیح می‌دهند یکی دو هفته بیشتر استراحت کنند.

راه رفتن در ۳ تا ۴ هفته اول مفید است چون باعث بهبود گردش خون و ورم‌ به وجود آمده می‌شود ودر عین حال احتمال لخته شدن خون را کاهش می‌دهد. بلند کردن چیزهای سنگین یا فعالیت و کارهای سخت و دشوار در ۶ هفته اول بعد از عمل جراحی‌ ‌ممنوع است.‌

به منظور بهبود محل عمل از هفته دوم به بعد در تمام بیماران از پمادهای آنتی اسکار و یا شیت‏‌های سیلیکون استفاده می‌شود. لازم است بیماران به مدت دو تا سه هفته بعد از عمل از سوتین‌های طبی مخصوص استفاده نمایند.