درمان چاقی دکتر محمود راد

04 آذر مینی بای پس را بیشتر بشناسید

مینی بای پس چیست؟

عمل مینی بای پس ساده شده عمل بای پس است و مطالعات متعدد نشان داده است که مینی بای پس یک عمل ساده و سریع از نظر تکنیک جراحی و با هزینه کمتر و عوارض حین عمل کمتر بوده و از نظر نتایج مشابه بای پس می‌باشد.

لذا خیلی از جراحان این عمل را بر بای پس معده ترجیح می‌دهند، ولی به دلایل زیر هنوز تمام جراحان این موضوع را نپذیرفته اند:

در مینی بای پس مقدار بیشتری از روده باریک از مسیر عبور غذا کنار گذاشته می‌شود، لذا اختلال در جذب ویتامین‌ها و مینرال‌ها بیشتر رخ می‌دهد.

آنزیم‌های گوارشی و صفرا در مینی بای پس از مسیر معده کاملا منحرف نمی‌شود و این مواد وارد معده شده و ایجاد گاستریت یا همان التهاب معده شده و درد معده ای که به راحتی قابل درمان نیست ایجاد می‌کند و از طرفی رفلاکس صفرا به داخل معده احتمال بروز سرطان معده را افزایش می‌دهد.

در تمام دنیا شرکت‌های بیمه هستند که باید قبول کنند این روش جراحی خوب است و هزینه آن را پرداخت کنند، ولی تا به حال اکثر شرکت‌ها معتقدند که این روش استاندارد نیست و در وضعیت آزمایش می‌باشد.

به دلیل مواردی که ذکر شد اکثر جراحان با تجربه این عمل را برتر از عمل بای پس استاندارد نمی‌دانند و بیماران، کمتر پزشک باتجربه ای را می‌توانند راضی کنند که این روش را به راحتی قبول کرده و انجام دهند.

لذا صبر بیشتری باید کرد تا نتایج محکم‌تری از بیماران عمل شده مینی بای پس بدست بیاید و بر اساس آن قضاوت نمود.

مینی بای پس اختلال جذب بیشتری را ایجاد می‌کند و در کسانی که شیرینی خور هستند، بسیار موثر است و همچنین برای چاقی‌های غیر قابل کنترل توصیه می‌شود و تنها اشکال آن برگشت صفرا به معده و احتمال سرطان است که این عیب را در تکنیکی که دکتر هاشم‌زاده انجام می‌دهد به طور کامل برطرف می‌شود، لذا اگر به کسی توصیه مینی بای پس داده می‌شود، با روش دکتر دیگر نگرانی وجود ندارد، چون ایشان صفرا را از مسیر معده منحرف می‌کند و نگرانی از بابت ایجاد سرطان وجود ندارد.

مینی بای پس معده برای چه افرادی توصیه می‌شود؟

– بیماران چاق با ضریب چربی (بی ام آی) بالاتر از ۴۵

– بیماران دیابتی نوع ۲

محاسن مینی بای پس چیست؟

– از طریق لاپاروسکوپی قابل انجام است.

– طول عمل کوتاه است و در بیماران خیلی چاق که تحمل بیهوشی طولانی را ندارند مناسب می‌باشد.

– درصد لاغری و ماندگاری لاغری آن درحد عمل بای پس وگاهی بیشتر است.

– عوارض حین عمل کمتر است.

– دیابت نوع ۲ را بهتر درمان می‌کند

– به سادگی قابل تبدیل به عمل بای پس یا به حالت اولیه می‌باشد.

معایب مینی بای پس چیست؟

– فتق داخل شکمی

– التهاب مری که به دنبال ریفلاکس صفرا ایجاد می‌شود.

– کم خونی که مشابه بای پس معده است.

– کمبود ویتامین و آهن که از بای پس بیشتر است.

– زخم دهانه اتصال معده به روده یا همان مارژینال اولسر که مختص این عمل است.

روش جراحی مینی بای پس به چه شکل است؟

عمل مشابه بقیه اعمال جراحی چاقی و از طریق لاپاروسکوپی انجام می‌شود. معده به شکل لوله ای موزی شکل در مسیر انحنای کوچک درست می‌شود، ولی معده بریده شده در محل خود باقی می‌ماند و بعد یک قوسی از روده باریک که فاصله آن از معده شش فوت می‌باشد به معده آماده شده بخیه می‌شود.

به اینطریق غذای کمی وارد معده شده و سریعا وارد روده باریک می‌شود و چون روده کوتاه شده مواد کمتر جذب می‌کند و بیمار چاق، لاغر خواهد شد.

مدت بستری و بهبودی مینی بای پس چقدر است؟

معمولا ۲ شب بستری لازم است و یک هفته هم استراحت در منزل و بعد از آن می‌توان به محیط کار برگشت.

دستورات غذایی چگونه است؟

مشابه دستورات عمل بای پس معده می‌باشد.

تغذیه پس از عمل

مقدار و چگونگی استفاده مواد غذایی و تغییراتی که پس از جراحی بای‌پس معده در فرایند غذا خوردن انجام می‌گیرد، به دلیل کوچک‌تر شدن ابعاد معده و تغییر آناتومی سیستم گوارشی بسیار اهمیت دارد ؛ بنابراین رژیم غذایی پس از جراحی باید به نزذیک شدن به هدف اصلی، یعنی همان کاهش وزن، کمک کرده و در نهایت به کنترل وزن در حد نرمال منجر شود. در حقیقت، این رژیم به فرد چاق کمک می‌کند که بعد از جراحی، تغذیه مناسبی داشته باشد.

در مجموع، رژیم بای‌پس معده شامل غذاهایی است که از نظر پروتئین، حاوی مقادیر زیاد و به لحاظ فیبر، چربی، کالری و کربوهیدرات (قند) ساده و کم مقدار باشند.

پروتئین

پروتئین یک درشت مغذی است که علاوه بر افزایش انرژی برای بدن، نقش ساختمانی داشته و باعث بهبود زخم‌ها و جراحات می‌شود. بنابراین، در جراحی‌ها، به خصوص در عمل جراحی بای‌پس معده، رژیم غذایی باید دارای منابع پروتئین زیاد باشد. در این صورت از تحلیل بافت ماهیچه‌ای نیز جلوگیری می شود و در نتیجه کاهش وزن تنها از طریق کاهش تعداد و یا اندازه سلول‌های چربی بدست می آید که بسیار مطلوب است.

گوشت ماهیچه، جوجه، سفیده تخم مرغ و پنیرهای خانگی کم چرب بوقلمون و ماهی از جمله غذاهای پر پروتئین و کم چرب هستند.

کربوهیدرات های ساده

کربوهیدرات ساده شامل شیرینی‌جاتآب میوه‌های شیرین شده،، کلوچه، بستنی، میلک شیک، ژلاتین، دسرها و غیره می‌باشد.

دلایل کمی کربو هیدرات در رژیم بای پس :

مواد قندی از نظر کالری و چربی غنی هستند و حتی مقدار کم آن باعث اختلال در روند کاهش وزن خواهد شد.

مصرف زیاد غذاهای حاوی کربوهیدرات‌های ساده موجب پیشرفت سندرم دامپینگ خواهد شد.

بیشتر ترکیبات قندی از نظر وجود ویتامین و مواد معدنی بی ارزش هستند.

چربی

رژیم بای‌پس معده باید کم‌چرب باشد؛ چرا که چربی زیاد باعث اختلال در فرایند هضم غذا، اسهال، تهوع، همچنین یبوست و متعاقب آن رفلاکس یا بازگشت غذا و اسیدیته معده به داخل مری و گلو می‌شود.گفتنی است غذاهای سرخ‌شده و پرچرب و دارای کلسترول بالا و یا گوشت‌های چرب از معمول‌ترین ترکیبات غذایی مضر برای دستگاه گوارش محسوب می‌شوند.

فیبر

فیبر در ترکیباتی چون سبوس غلات، پاپ کرن، سبزیجات خام و نپخته و دانه‌های خشک وجود دارد و در رژیم بای‌پس معده محدود خواهند شد؛ چرا که معده بای‌پس شده فضای زیادی برای پذیرش این مواد حجیم را ندارد و اسیدیته لازم نیز برای هضم آن‌ها بوجود نمی آید. حتی بعضی از فیبرها به جداره معده چسبیده و یا مسیر روده باریک را چسبنده می‌کنند؛ لذا دریافت زیادی اندازه فیبر، ترکیبات ملین و یا قرص‌های فیبری بدون تجویز و نظر پزشک و متخصص تغذیه در این شرایط ممنوع است.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

به دلیل این که بخش‌های بای‌پس شده معده قادر به جذب برخی مواد غذایی از جمله ویتامین‌ها و مواد معدنی نخواهند بود، احتمالا علائم کمبود این دسته از مواد مغذی پس از ماه‌ها در فرد بوجود می آید. کمبود اسید فولیک، ویتامین بی ۱۲ و کلسیم از جمله این جمله هستند. به همین دلیل پزشکان، پس از جراحی برای این دسته از افراد مکمل‌های مولتی ویتامین و مینرال تجویز می‌کنند.

مینی بای پس