هیسترکتومی

هیسترکتومی

هیسترکتومی

رحم و جراحی های آن ( هیسترکتومی )

هیسترکتومی ( برداشتن رحم ) بعد از سزارین، شایع‌ترین جراحی زنان است به‌طوری که در ایالات متحده آمریکا هر سال ۶۰۰ هزار زن هیسترکتومی می‌شوند. به عبارت‌ دیگر، این آمار نشان می‌دهد که در این کشور، حدود یک سوم زنان قبل از رسیدن به سن ۶۰ سالگی، تن به تیغ هیسترکتومی می‌دهند.

مشکلاتی مثل درد شدید لگن، خون‌ریزی شدید و نامنظم ماهانه یا ابتلا به سرطان رحم از مواردی هستند که گاه برای درمان آن‌ها چاره‌ای جز خارج کردن رحم توسط جراحی نیست. البته در اغلب موارد، هیسترکتومی ، برای درمان گروهی از بیماری‌های زنان است که به درمان دارویی پاسخ خوبی نداده‌اند. در ضمن، این روش برای خانم‌هایی می‌تواند مطلوب باشد که دیگر قصد بچه‌دار شدن ندارند و از به‌کاربردن درمان‌های بی‌ نتیجه و متعدد هم خسته شده‌اند.

موارد انجام هیسترکتومی

سرطان در سیستم تناسلی زنانه: با توجه به نوع سرطان و میزان پیشرفت آن، ممکن است قبل از هیسترکتومی راه‌های جایگزین شامل هورمون درمانی یا پرتودرمانی نیز به‌کار برده شود.

فیبروم‌های رحم :‌ هیسترکتومی تنها راه حل دائمی برای فیبروئید‌ است. فیبروئیدها، تومورهای خوش‌خیم رحم هستند که منجر به خون‌ریزی مکرر، کم‌خونی، درد لگن و فشار بر روی مثانه می‌شوند. فیبروئید‌ بیماری شایعی است که ممکن است بسته به اندازه و شدت علائمی که ایجاد می‌کند، بتوان با راه‌هایی غیر از جراحی نیز آن را درمان کرد.

اندومتریوز : در این بیماری بافت پوشاننده داخل رحم در خارج از رحم، مثلا در تخمدان‌ها، لوله‌های رحمی یا لگن رشد می‌کند و همانند یک رحم معمولی، موجب درد و خونریزی‌های نامنظم می‌شود. در این بیماری هم اگر دارو و درمان‌های دیگر جواب ندهد، شاید نیاز به هیسترکتومی باشد.

پرولاپس یا افتادگی رحم : پایین آمدن رحم در کانال واژن، زمانی رخ می‌دهد‌ که بافت‌ها و رباط‌های نگهدارنده رحم ضعیف شوند. افتادگی رحم ممکن است منجر به بی‌اختیاری ادرار، فشار در لگن یا مشکل حرکات روده شود. اگر مصرف دارو و ورزش منظم برای مستحکم کردن کف لگن، علایم را برطرف نکند، نیاز به هیسترکتومی خواهد بود.

خون‌ریزی مکرر وطولا‌نی مدت از واژن : اگر خون‌ریزی ماهانه‌ی شما شدید و نامنظم است و در هر دوره بیش از حد طول می‌کشد، در صورتی‌که روش‌‌های دیگر نتواند خون‌ریزی را کنترل کند، هیسترکتومی می‌تواند شما را آسوده کند.

درد لگنی مزمن : اگر شواهد نشان دهد که منشاء دردهای مزمن لگنی شما رحم یا تخمدان‌ها هستند، ممکن است جراحی لازم شود. با این حال بسیاری از انواع دردهای لگن با هیسترکتومی بهبود نمی‌یابند، بنابراین بررسی کامل و دقیق قبل از عمل جراحی ضروری است. توجه داشته باشید که برداشتن رحم یعنی خاتمه یافتن قدرت باروری شما. بنابراین اگر فکر می‌کنید ممکن است در آینده بخواهید بچه‌دار شوید، راجع به‌‌ درمان‌های جایگزین سوال کنید.

نحوه‌ی انجام هیسترکتومی

برای انجام هیسترکتومی، با عمل جراحی، رحم را از لوله‌های تخمدانی، تخمدان‌ها و واژن جدا می‌شود.جراحی ممکن است شامل خارج کردن بافت‌ها و ارگان‌های اضافی‌تر باشد. به‌طور کلی هیسترکتومی به چند طریق انجام می‌شود:

هیسترکتومی ناقص : روشی است که در آن گردن رحم را باقی می‌گذارند.

هیسترکتومی کامل : روشی است که در آن رحم و گردن رحم را برمی‌دارند. هیسترکتومی کامل همراه با برداشت تخمدان‌ها و لوله‌های دو طرف، علاوه بر از بین رفتن قدرت باروری، موجب یائسگی زودرس هم ‌می‌شود.

هیسترکتومی رادیکال : این روش، برداشت قسمت فوقانی واژن و قسمتی از بافت محیطی و غدد لنفی را نیز شامل می‌شود. جراحان معمولا از این روش برای درمان سرطان گردن رحم استفاده می‌کنند.

به‌طورکلی هیسترکتومی می‌تواند با برشی در روی شکم یا از طریق واژن صورت بگیرد. روش جدید و پیشرفته جراحی هیسترکتومی خارج کردن رحم از طریق لاپاروسکوپی است که با سوراخ‌های چند میلیمتری در جداره‌ی شکم انجام می‌شود. عوارض این روش از جراحی باز کم‌تر است.