الکل و چاقی

متخصصان دریافتند مصرف الکل خطر افزایش سایز دور کمر و چاقی شکمی را تشدید می‌کند.

الکل، تولید اسید معده را افزایش داده و باعث سوزش سر معده یا زخم معده می‌شود. مصرف الکل باعث مشکلات حاد سلامتی دیگری در بدن مانند بیماری‌های کبد، پانکراس، قلب، سوء هاضمه، بالا رفتن احتمال ابتلا به سرطانهای لب، دهان، نای، مری، معده، پانکراس، رکتوم، بیماری‌های کلیه، التهاب مزمن معده و چاقی می‌شود.

اعتیاد به الکل همان نقاطی از مغز را تحریک می‌کند که در مصرف افراطی نقش دارند و بنابراین این احتمال وجود دارد که اعتیاد به چنین موادی گرایش به پرخوری را برای فرد افزایش داده و خطر چاقی را در پی دارد.
الكلی كه برای نوشیدن استفاده می‌شود، در اصل همان ماده شیمیایی اتانول است. اتانول از تخمیر قندها ایجاد می‌شود. هر گرم اتانول حدود ۷ کالری دارد.

كالری الكل شاید به‌ظاهر پایین باشد اما این كالری به همراه خود هیچ ماده مفید غذایی مانند ویتامین، مواد معدنی یا پروتئین ندارد.

مشروب‌خواری دراز مدت می‌تواند به مشکلات سلامتی ناشی از کمبود پروتئین و کمبود ویتامین ب منجر شود.

مشروبات الکلی در بدن تبدیل به مواد قندی شده؛ لذا با اصل رژیم غذایی و کاهش وزن منافات دارد و در برنامه‌ی غذایی فردی که قرار است به هر روشی اعم از جراحی یا غیر جراحی وزن کم کند، نمی‌گنجد.

افرادی که الکل مصرف می‌کنند حتی با وجود ورزش کردن و رژیم گرفتن یا جراحی باز هم نمی‌توانند وزن خود را کاهش دهند؛ چون این نوشیدنی پرکالری موجب افزایش چاقی خصوصاً چاقی شکمی می‌شود. از طرفی مصرف این مواد با ریسک التهاب معده و لوزالمعده نیز همراه است که برای بیمار با حجم محدود معده خصوصاً به‌دنبال جراحی هرگونه التهاب جداره معده می‌تواند منجر به حالت تهوع شدید و درد معده شود.

در ضمن بعضی از مشروبات الکلی که همراه با تولید گاز هستند از طریق اشغال فضای معده توسط گازهای تولیدی و بالمآل کشیده شدن بیشتر معده می‌توانند موجب درد و تهوع بیشتر بشوند.

نتیجه‌ی مصرف مشروبات الکلی این است که کبد، کالری‌های اضافی بدن را تبدیل به چربی و در خود ذخیره‌ می‌نماید؛ وضعیتی که به آن کبد چرب الکلی می‌گویند.

اگر زمان کافی بین دوره‌ی مصرف وجود نداشته باشد، این چربی نمی‌تواند به دیگر مکان‌های ذخیره‌سازی منتقل شود و سلول‌های پر از چربی، سبب می‌شوند که کبد کارکرد خود را از دست بدهد. مصرف مداوم می‌تواند باعث یک مرحله‌ی دیگر از تخریب کبد شود که به آن فیبروز سپس سیروز که مرحله نهایی نارسایی کبد است گفته می‌شود.

توصیه‌ی اکید به بیمارانی که عمل‌های جراحی برای درمان چاقی (نظیر پلیسه، اسلیو یا بای‌پس …)می‌شوند این است که به‌هیچ وجه سیگار و مشروبات الکلی مصرف نکنند.

بیماران دارای بالون معده در معرض خون‌ریزی معده هستند که البته خطرناک است.
در بیمارانی نیز که حلقه معده دارند در صورت مصرف الکل امکان جابجایی حلقه و سوراخ شدن معده وجود دارد.
در هر حال نوع مشروب (آبجو، شراب، ویسکی و …) تفاوت چندانی ندارند.