خوراکی‌های جهنمی

میل شدید به خوردن یک تکه‌‌ی بزرگ، گرم و تازه‌ی نان به معنای کمبود غلات در بدن شما نیست. تمایلات غذایی :.7.ه میزان کمی از مواد مغذی و به میزان زیادی از مکانیزم شیمی مغز و سیستم پاداش و لذت اثر می‌پذیرند. اشتیاق به خوردن می‌تواند روی بافت (خامه، کرانچی ترد) یا مزه (شیرین، شور) تمرکز کند اما همه‌ی آنها در یک چیز وحدت نظر دارند؛ افراط، در برنامه‌ی رژیم کارشکنی می‌کند.

بستنی

افرادی که شاخص توده‌ی بدنی (BMI) بالایی دارند بی‌شک به مصرف مواد غذایی چاق‌کننده‌تری نیز گرایش دارند. مخلوطی از مواد شیرین، خامه‌ای و سرد بستنی را می‌سازد؛ ماده‌ای غیر قابل مقاومت اما پرهزینه در میان کالری‌ها.

چیپس سیب زمینی

چیپس سیب زمینی ترکیبی وسوسه برانگیز از نمک و کرانچی است. با توجه به طعم، هر بیست و هشت گرم اسنک حداقل حاوی 150 کالری است. با مصرف یک بسته‌ی 225 گرمی از آن شما 1230 کالری مصرف کرده‌اید.

شکلات

نیمی از زنان آمریکایی به‌طور معمول شکلات مصرف می‌کنند. دلایل بسیاری برای توضیح چرایی آن وجود دارد؛ از کمبود منیزیم گرفته تا نوسانات خلقی. اما یک چیز کاملا مشخص است: مصرف بیش از یک شیرینی در روز روش سریعی برای افزودن چند صد کالری در برنامه‌ی غذایی است.

پاپ کورن

گاه محیط قادر است تمایلاتی را ایجاد کند؛ مانند میل به مصرف کورن در هنگام تماشای فیلم. خاطرات نقش مهمی را در تمایلات ما ایفا می‌کنند. در گذشته شما از مصرف پاپ کورن در زمان تماشای فیلم لذت برده‌اید و در آینده نیز انتظار همان لذت را دارید. پاپ کورن به خودی خود اسنک سالمی است اما در سالن‌های نمایش آن را در روغن نارگیل درست کرده و روی آن سس کره‌ای می‌زنند. در نتیجه کالری آن را 400 تا 1200 واحد بالا می‌برند.

گوشت قرمز

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که غذای بدون گوشت را غذا نمی‌دانید؟ خبر خوب این است که برای رسیدن به وزن مناسب نیازی به قطع کامل مصرف گوشت نیست. فقط تعداد برش‌های آن را کاهش دهید. یک تکه استیک حدود 700 کالری دارد.

پیتزا

طبق تحقیقات مرکز اُکسفام، پیتزا غذای مورد علاقه‌ی آمریکایی هاست که دربردارنده‌ی برخی خواص غذایی است؛ هر تکه‌ی آن 12 گرم پروتئین و 2.5 گرم فیبر دارد. اما در عین حال هر برش پیتزا حاوی 280 کالری است. درصورتی‌که گوشت هم اضافه شود کالری آن ازین هم بیشتر خواهد شد.

پاستا

در بسیاری از کشورها پاستا در میان پنج غذای محبوب جای دارد. مشکل اینجاست که پاستای سفید که از آرد تصفیه شده تهیه می‌شود مورد اقبال عمومی است. پاستای سفید فقط یک پنجم فیبر کل پاستا را داراست؛ به این معنا که بیشتر از هر چیزی فقط شما را سیر می‌کند. هم‌چنین، سس پاستا قاتل رژیم است. یک ظرف کامل پاستا 800 تا 1200 کالری دارد.

توصیه می‌شود پاستای سبز با سس سبزیجات جایگزین شود.

قهوه

میل به قهوه فراتر از میل به مصرف غذاهای دیگر است؛ اشاره به قدرت اعتیادآور کافئین. ممکن است احساس کنید بدون مصرف قهوه‌ی صبحانه نمی‌توانید بیدار بمانید. خوشبختانه قهوه کالری بسیار کمی دارد. البته تا وقتی که بدون خامه و شکر باشد. یک فنجان لاته یا موکای خوش طعم بیش از 400 کالری دارد.

3 بعد از ظهر: حمله‌ به اسنک‌ها

اگر عادت به مصرف روزانه‌ی اسنک دارید منتظر افت قند خون باشید. متأسفانه یک بسته شیرینی شکلاتی دوام کوتاه مدت و میزان بالایی کالری دارد.

ریزه‌خواری عصبی

آیا پیش از حضور در محل کار یا ملاقات با خانواده دغدغه‌ی رسیدن به ظرف شیرینی را دارید؟ گاهی وسوسه‌ی خوردن نه از گرسنگی بلکه از احساسات ناخوشایندی چون استرس و اضطراب نشأت می‌گیرد که به آن “خوردن هیجانی” گویند. اگر دائماً به آن عادت دارید رژیم را فراموش کنید.

خوش‌گذرانی پس از یک روز سخت

خوردن هیجانی اغلب پس از یک روز بد اتفاق می‌افتد؛ خوردن برای تسکین خشم و ناراحتی. در مواردی هیجانات مربوط به خوردن می‌تواند منجر به افراط و زیاده‌روی شود؛ خوردن حجم زیادی غذا بدون توقف حتی هنگام سیری.

کنترل تمایلات غذایی: اسنک بخورید

اگر میل به خوردن در زمان گرسنگی در شما به‌وجود آمد در میان وعده‌ اسنک‌های سالم بخورید. برنامه‌ریزی دقیق برای مصرف اسنک اشتهای شما را نگه می‌دارد. کنترل نسبی امری حیاتیست. هر اسنکی باید کمتر از 200 کالری داشته باشد؛ ماست با میوه‌ی تازه، تخم مرغ آب پز، میوه‌های نرم یا انواع فلفل و حبوبات.

کنترل تمایلات غذایی: راه بروید

همانطور که می‌دانید ورزش با سوزاندن کالری به کاهش وزن کمک می‌کند. اما امروزه مطالعات نشان می‌دهد که پیاده‌روی سریع به کاهش مصرف شیرینی‌جات نیز کمک می‌کند. براساس نتایج مطالعه‌ی منتشر شده در مجله Appetite، افرادی که 15 دقیقه پیاده‌روی می‌کنند نصف آنهایی که 15 دقیقه استراحت می‌کنند میل به خوردن شیرینی دارند.

کنترل تمایلات غذایی: رژیم با کربوهیدرات کم

مصرف بدون محدودیت مواد غذایی مورد علاقه شاید در کوتاه مدت میل شما را رفع کند اما عکس آن نیز می‌تواند اتفاق افتد. این مطلب نتیجه‌ی یک تحقیق در مجله‌ی Obesity است. پس از دو سال پی در پی رژیم با کربوهیدرات کم، تعدادی از نوجوانان دارای اضافه وزن به مصرف کمتر کربوهیدرات و غذاهای حاوی نشاسته علاقه‌مند شدند و گروه دوم در برنامه‌ی رژیمی با چربی کم تمایل کمتری به مصرف غذاهای چرب گزارش دادند.

کنترل تمایلات غذایی: کمی افراط

مقاومت در برابر شیرینی‌جات به‌خصوص در مهمانی‌ها بسیار دشوار است. به‌جای محروم کردن خود از آنچه که شدیداً به آن میل دارید کمی، فقط کمی در خوردنش افراط کنید. متوجه خواهید شد که تنها چشیدن هم میل شما را ارضا خواهد کرد.