خوراک رشد مغزی کودکان

به‌همان سرعتی که کودکان از کلاس و مدرسه تا منزل و بالعکس ورجه وورجه می‌کنند مغز آنها نیز به شکل پویا و اعجاب‌آوری رشد و تغییر می‌کند.

به گفته‌ی درو رمزی، روانپزشک، این سال‌ها برای رشد مغز حساس بوده و آنچه آنها می‌خورند بر توانایی‌های شناخت و تمرکز تأثیر می‌گذارد.

غذا یکی از چند عاملیست که رشد مغزی کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

10 نوع غذایی که نام می‌بریم به شادابی کودک طی روز کمک کرده و رشد مغز را در آینده بهبود می‌بخشد:

تخم مرغ

خوردن پروتئینی با ارزش غذایی بالا چون تخم مرغ (حاوی کولین، امگا3، زینک و لوتئین) به توانایی تمرکز کودک کمک می‌کند.

ماست یونانی

چربی برای سلامت مغز ضروریست. ماست یونانی پرچرب که نسبت به سایر ماست‌ها پروتئین بیشتری دارد، سبب انعطاف پذیری بیشتر غشاء سلولی شده و ارسال و دریافت اطلاعات را تسهیل می‌نماید.

سبزی

اسفناج و کلم پیچ، سرشار از فولیک اسید و ویتامین‌ها، بخشی از رژیم غذایی سالمی هستند که احتمال بروز بیماری زوال عقل را در سال‌های بعد کاهش می‌دهند. کلم پیچ حاوی سولفورافن، مولکولی دارای قدرت سم‌زدایی، و دی ایندولیمتان برای کمک به رشد سلول‌های جدید مغز، است.

گل کلم بنفش

متشکل از مقدار پایین شکر، میزان بالای فیبر و سرشار از فولیک اسید و ب 6 است که به تنظیم خلق، حافظه و توجه می‌پردازد. کلم بنفش التهاب را فرو می‌نشاند.

ماهی

طبیعتاً ماهی منبع غنی‌ای از ویتامین D و امگا 3 است که جلوی کاهش قدرت شناختی و زوال حافظه را می‌گیرد. سالمون، تونا و ساردین سرشار از امگا 3 هستند.

گوشت پاک شده

چربی حیوانی محل ذخیره‌ی آفت‌کش‌ها و آنتی بیوتیک‌هاست. میزان بالای سم می‌تواند سبب تیرگی مغز شود. جهت بهبود رفتار و تمرکز از گوشتی استفاده کنید که عاری از رنگ‌ها، طعم دهنده‌ها، مواد نگه دارنده و شیرین کننده‌های مصنوعی باشد.

انواع آجیل

مجموعه‌ای از پروتئین، اسید چرب ضروری، ویتامین‌ها و مواد معدنی. آجیل خلق شما را بهبود بخشیده و سیستم عصبی را شاد نگه می‌دارد.

بلغور جو

بلغور، سرشار از پروتئین و فیبر، عروق مغزی و قلبی را سالم نگه می‌دارد. در یک مطالعه، کودکانی که بلغور شیرین شده خوردند در انجام تکالیف تحصیلی مرتبط با حافظه نسبت به افرادی غلات قندی مصرف کردند عملکرد بهتری داشتند.

سیب و آلو

کودکان خصوصاً هنگامی که بی‌حوصله هستند نسبت به شیرینی‌جات توجه بیشتری نشان می‌دهند. براساس مطالعات آزمایشگاهی سیب و آلو، دوست همیشگی ظرف غذای کودکان، حاوی کورستین و آنتی اکسیدانی است که با زوال فعالیت‌های شناختی مقابله می‌کند.

زردچوبه

کورکومین موجود در زردچوبه کاملاً به رشد مغز کمک می‌کند. مطالعات نشان داده است که کورکومین از التهاب جلوگیری کرده و مانع از تشکیل پلاک آلزایمری می‌شود.