رژیم غذایی گروه خونی O

گروه خونی O
گروه خونی درصد زیادی از افراد O بوده و این نوع قدیمی‌ترین گروه خونی محسوب می‌شود. عملكرد سیستم گوارشی در افراد با گروه خونی O رضایت بخش است. مصرف موادغذایی پروتئینی به‌ویژه گوشت قرمز همراه با سبزیجات و میوه برای سلامتی این افراد مفید محسوب می‌شود. در افراد با گروه خونی O، هضم و جذب كربوهیدرات‌ها به‌سختی انجام می‌گیرد و باید در وعده‌های غذایی به میزان كمی مصرف شود. تحقیقات نشان می‌دهد، هضم رژیم‌های غذایی حاوی گندم و گلوتن برای این افراد مشكل است و بهترین رژیم غذایی برای این افراد، الگوهای غذایی سرشار از پروتئین حیوانی، سبزیجات با حداقل كربوهیدرات و لبنیات است.

در افرادی‌كه گروه خونی O دارند، ترشح اسید هیدروكلریك به میزان زیادی بوده و از این رو هضم موادغذایی پروتئین به‌خوبی انجام می‌شود. از طرف دیگر به‌علت این‌كه در سیستم گوارشی این افراد اسید قابل توجهی ترشح می‌شود بهتر است از مصرف مواد غذایی حاوی كافئین خودداری كنند، چرا كه مصرف كافئین باعث افرایش ترشح اسید معده شده و احتمال ابتلا به زخم معده را به‌ویژه در افرادی‌كه تحت استرس و فشارهای عصبی هستند، افزایش می‌دهد. نوشیدن چای سبز به جای مصرف قهوه كمك مؤثری به سلامت این گروه از افراد خواهد كرد. كندی متابولیسم و كم‌كاری تیروئید در افراد با گروه خونی O شایع است. از این‌رو پیروی از رژیم‌های غذایی كه به افزایش سرعت متابولیسم كمك می‌كند، مؤثر خواهد بود. مواد غذایی دریایی و یددار باعث بهبود عملكرد غده تیروئید خواهد شد. بهترین ورزش‌ها برای افراد با این نوع از گروه خونی، پیاده‌روی، ایروبیك و ورزش‌هایی است كه به افزایش ضربان قلب كمك می‌كند. مصرف مواد غذایی مانند ذرت، لوبیا، عدس، كلم، دانه آفتاب‌گردان، برگ خردل، آرد سفید و شكر در این افراد باعث اضافه وزن خواهد شد. از طرف دیگر، مصرف مواد غذایی دریایی، گوشت قرمز و سبزیجات برگ تیره مانند بروكلی و اسفناج در كاهش وزن آن‌ها مؤثر است.
تحقیقات نشان می‌دهد افراد با گروه خونی O بهتر است رژیم های غذایی مانند دانه بادام زمینی، عدس، روغن ذرت و روغن دانه آفتاب‌گردان، لبنیات پرچرب، آووكادو، بادمجان، زیتون، سیب زمینی، پرتقال، هندوانه، نارگیل، توت‌فرنگی، ادویه‌هایی مانند دارچین، فلفل سیاه، سركه سیب و چای سیاه را محدود كنند.