نفخ و باد معده

چند هفته‌ی پیش، یکی از دوستانم چند اتفاق خجالت آور درباره‌ی دردسرهای نفخ و باد معده برایم تعریف کرد. معمولاً این اتفاقات شرم آور در نامناسب‌ترین زمان ممکن رخ می‌دهد. برای دوست من که در ساعت دو بعد از ظهر و در جلسه‌ای با حضور کارمندان پیش آمد.
اولین حدسی که من زدم این بود که او ناهار خوبی نخورده است ولی او به من این اطمینان را داد که همیشه سالاد شسته شده با آب فراوان می‌خورد. یک آن مطلبی به ذهنم خطور کرد. از او پرسیدم چقدر آب می‌نوشد. اینجا بود که ریشه‌ی مشکل مشخص شد. او معمولاً دو بطری آب می‌نوشد. این مقدار، بسیار زیاد است.
می‌دانم که الآن به چه فکر می کنید: همیشه گفته شده آب زیاد بنوشید. حالا شما می‌گویید دیگر آب نخوریم؟ جواب اینجاست: خب، نه دقیقا. شما باید نیاز خود را به آب در طول روز برطرف کنید؛ ولی سعی کنید در حین غذا خوردن کم بنوشید.
بدن برای هضم غذا به اسید معده متکی است. نوشیدن آب زیاد، اسیدها را رقیق کرده و آنها را برای تجزیه و خرد نمودن غذا ضعیف می‌کند. همه‌ی اینها نفخ و باد معده تولید می‌کنند.
در اینجا چند نکته جهت اجتناب از تولید باد معده و نفخ ذکر می‌کنیم:

آرام باشید. در زمان گرسنگی، غذا را همراه با هوای بیشتری می‌بلعید. در نتیجه باد معده و نفخ تولید می‌شود.
آب را جایگزین نوشابه یا هر نوشیدنی گازدار کنید. گاز موجود در نوشابه فقط هوای غیر ضروری را به مسیر گوارشی شما وارد می‌کند.
جهت رفع تشنگی خود قبل از غذا یک بطری آب بنوشید.
در زمان صرف غذا فقط برای کمک به بلعیدن، آب بنوشید.
جرعه جرعه نوشیدن، نه جرعه‌های زیاد، همراه با ورود هوا به سیستم گوارش، اسید معده را رقیق می‌کند.
مکمل‌های پروبیوتیک یا ماست حاوی آن را مصرف کنید. پروبیوتیک‌ها به برقراری تعادل بین باکتری خوب و بد در روده کمک کرده و سیستم گوارش را به مسیر خود برمی‌گرداند.